Seçimler Diyarbakır, Şırnak, ve Mardin’de Sakin Geçti

Paylaş
 

Diyarbakır merkez Sur, Mardin’in Nusaybin, Şırnak merkez ile İdil, Cizre ve Silopi ilçelerinde, yapılan seçimler sakin geçti.

Bu ilçelerde oy kullanılan sandıkların bulunduğu okul önlerinde özel harekat timlerinin sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekti. Daha önce 3 kez olmak üzere toplam 8 gün sokağa çıkma yasağının uygulandığı Diyarbakır merkez Sur İlçesi’ndeki seçmenler, yoğun güvenlik önlemleri altında sandığa giderek oy kullandı.

Türkiye’den 1 Kasım seçimleri manzaraları…

Türkiye’den 1 Kasım seçimleri manzaraları…
PKK’lıların güvenlik güçlerinin mahallelere girişini engellemek için kazdığı hendeklerin kapatılması ve teröristlere yönelik operasyonlar için Diyarbakır Valiliği tarafından daha önce 3 kez, toplamda 8 gün sokağa çıkma yasağı ilan edilen Sur İlçesi’nin Cevatpaşa, Dabanoğlu, Fatihpaşa, Hasırlı, Savaş, ve Cemal Yılmaz mahallelerindeki okulların önünde özel harekat timleri güvenlik önlemi için hazır bekledi. Fatihpaşa Mahallesi’nde bulunan Süleyman Nazif İlkokulu’nda oy kullanan seçmenler, sabahın erken saatlerinde sandık başına gitti. Yoğun katılımın gözlendiği oy verme işlemi sürerken, özel harekat ekiplerinin de sandıkların bulunduğu okulların etrafında güvenlik önlemi aldığı görüldü.
Polis kimlik kontrolü ve üst araması yaptı

Şırnak merkezdeki Hürriyet İlk ve Orta Okulu’nda sabah saatlerinde oy kullanmaya giden vatandaşlar kimlik kontrolü ve üst aramasından geçirildi. Polisin kimlik ve üst araması yaptığı haberini alan HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik ve Belediye Başkanı DBP’li Serhat Kadırhan, söz konusu okula giderek, polislerin yaptığı kimlik ve üst aramasına karşı çıktı.

Polis yetkilisi, ellerinde mahkeme kararı olduğunu ve şüpheli gördükleri kişileri kimlik kontrolü ve üst aramasından geçireceklerini belirtti. Bunun üzerine aynı zamanda avukat olan Şırnak Belediye Başkanı Serhat Kadirhan tutanak tutarak, kimlik ve üst araması kontrolünün kaldırılması için Seçim Kuruluna başvurdu. Belediye Başkanı Kadirhan’ın başvurusunu değerlendiren Seçim Kurulu Hürriyet İlk ve Orta Okulu’nda üst araması ve kimlik kontrolünün yapılmasını kaldırdı.
İdil’de birleştirilen sandıklarda kuyruk oluştu

İdil İlçesi’nde ise, İlçe Seçim Kurulu kararı ile aynı mahallelerde bulunan bazı okullardaki sandıklarının, başka okullara taşınması üzerine, buralarda seçmenler oy kullanmak için uzun kuyruk oluşturdu.

Sabah saatlerinden itibaren başlayan kuyruklar nedeniyle, oy kullanmak isteyen vatandaşlar uzun süre kuyrukta beklemek zorunda kaldı. Turgut Özal Mahallesi’nde bulunan Bener Cordan İlköğretim Okulu’nun sandıkları, aynı mahalledeki Atatürk İlköğretim Okulu’na, Yeni Mahalle Fatih İlköğretim Okulu’ndaki sandıkları da aynı mahallede bulunan Cumhuriyet İlköğretim Okulu’na taşınmıştı. Oyların kullanıldığı okulların önündeki ve çevresindeki hendekler kapatılıp barikatlar da kaldırılarak, vatandaşların oy kullanmasının önündeki tüm engeller kaldırılmıştı.
HDP İdil İlçe Başkanı Ramazan Vesek, sandıkların taşınmasının vatandaşa eziyet çektirmek için yapıldığını belirterek, “Sandıkların taşınması oy kullanacak vatandaşlara eziyet çektirmek için ve HDP’nin oylarının düşmesi için yapılmıştır. Buna rağmen oy kullanacak seçmenler sabah saatlerinden itibaren oy kullanmaya başlamıştır. Sandıkları nereye taşısalar vatandaşlar oraya gidip oyunu kullanacaktır” dedi.

Tepeköy’de toplu oy kullanma gerginliği

İdil İlçesi’ne bağlı Tepeköy’de toplu oy kullanmak isteyen bir grup ile sandık görevlileri arasında kavga çıktı. Bunun üzerine jandarma, geçici olarak oy kullanma işlemini durdurdu. Köyde geniş bir aileye mensup grup, oylarını toplu olarak kullanmak istedi, ancak sandık görevlileri bunu kabul etmedi. Olayın ardından grup üyeleri, sandık görevlilerine fiziki müdahalede bulununca, jandarma ekipleri devreye girdi. Köyde bulunan 1110 ve 1111 nolu sandıkları geçici olarak kapatan güvenlik kuvvetleri, köye takviye kuvvetlerinin gelmesi üzerine sandıkları tekrar açtı ve oy kullanma işlemine güvenli bir şekilde devam edildi. Bu arada, bölgede bulunan yabancı gözlemciler, olay üzerine köye gitti. Köy girişinde bir grubun taşlı saldırısına uğrayan yabancı gözlemciler, daha sonra jandarma ekipleri eşliğinde güvenli bir şekilde köyden çıkartıldı.

Silopi’de halk barikatlardan geçerek oy kullandı

Silopi İlçesi’nde, YSK’nın kararı ile 4 mahalledeki 5’i köy okulu olmak üzere toplam 10 okuldaki sandık yerlerinin değiştirilmesine rağmen vatandaşlar sabahın erken saatlerinden itibaren oy kullanmaya başladı. Oy kullanılan sandıkların uzak olmasına ve yoldaki barikatlara rağmen vatandaşlar, sandıkların bulunduğu okullara akın etti. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı, özel harekat timlerinin de geceden beri konuşlandığı okullardaki güvenlik önlemleri, sabah tan itibaren sürüyor. Vatan İlköğretim Okulu’nda gelen 93 yaşındaki Meryem İnan, akrabalarının yardımı ile oyunu kullandı.

Cizre’de seçimlere yoğun ilgi

Cizre İlçesi’nde sandıkların birleştirildiği Cudi, Nur, Sur, Şah, Kale ve Yafes mahalleleri merkezindeki okullarda bulunan sandıklarda seçmenler, oylarını kullandı. Sıkı güvenlik önlemleri altında vatandaşlar oyunu kullanırken, sandıkların bulunduğu okul önünde özel harekat timleri zırhlı araçlarla önlem aldığı görüldü. Seçim öncesi olayların meydana geldiği Cizre’de bugün oy kullanma işlemi olaysız bir şekilde devam ediyor.
Nusaybin’de sıkı güvenlik önlemleri

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde halk oylarını geniş güvenlik önlemleri altında kullanmaya devam ediyor. Başka okula taşınan 6 sandık bölgesinde ise seçmenler oylarını kullanmak için sandık başına gitti.

İlçede hendeklerin olduğu bölgede bulunan Yavuz Selim İlk ve Orta Öğretim Okulu’ndaki 6 sandık, güvenlik nedeniyle Süleyman Bölünmez Anadolu Lisesi’ne taşınmıştı.

Seçim sandıklarının bulunduğu okul önlerinde zırhlı polis araçları beklerken, okul girişinde de uzun namlulu silahlarla polisler güvenlik önlemi aldığı görüldü. HDP Milletvekili Enise Güneyli, oy kullanma işlemi devam ederken, partililerle

Bu yazı 619 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak