Memurların mesai ücretlerine 10 kuruş zam geldi

Paylaş
 

Memurların saatlik fazla mesai ücretlerinde 10 kuruş üzerinden zam geldi. Memurlar bir saatlik fazla mesai için gelecek yıldan itibaren 1.73 lira ücret alacaklar.

TBMM’ye sunulan 2016 bütçesi ile gelecek yıl memurlara ödenmesi planlanan fazla mesai, ek ders ve günlük harcırahlar da belirlendi. Memurlara fazla çalışma karşılığında saat başına yapılacak ödeme yüzde 6.1 artış görerek 1.63 liradan 1.73 liraya çıkacak. Bakanlıkların özel kalem müdürlüklerinde çalışan personele ayda 90 saati geçmemek üzere saat başına yapılacak ödeme 1.71 liradan 1.82 liraya yükseltilecek.

Ayda 450 saati geçmemek üzere bakanlıklardaki kurul başkanları, genel müdür ve daha üst birim yöneticileri, vali, general ve amiraller, rektör, büyükşehir ve il belediye başkanlarına yapılacak saatlik fazla çalışma ücreti 1.82 TL olacak. Söz konusu makam ve unvandaki kişilerin yanında çalışan personele de aynı rakam üzerinden ayda 90 saate kadar fazla mesai ödenecek.

HARCIRAH 34.5 LİRA

Derecesine göre memurun günlük harcırahı 34.5 TL ile 46 TL arasında değişecek.TBMM Başkanı ve Başbakan’ın günlük harcırahı 60 lira, Genelkurmay Başkanı, bakanlar, milletvekilleri, kuvvet komutanları, yargı organlarının başkanlarının günlük harcırahları da 55 lira olarak uygulanacak.

İTFAİYECİLERE FAZLA MESAİ TAVANI 569 TL

Ankara , İstanbul ve İzmir ’de görev yapan zabıta ve itfaiye görevlilerine bir ayda ödenebilecek fazla çalışma ücreti tavanı 536 liradan 569 liraya çıkartılacak. Nüfusu 1 milyonu aşan il belediyelerinde çalışan zabıta

Bu yazı 632 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak