Netanyahu sürgün tehdidi yaptı.

Paylaş
 

İsrail Başbakanı Netanyahu, Doğu Kudüs’ün bazı mahallelerinde yaşamını sürdüren 80 bin Filistinliyi şehirden kovmakla tehdit etti.

Netanyahu’dan sürgün tehdidi

İsrail’in Yediot Ahronot gazetesindeki haberde, iki hafta  önceki kabine toplantısında konuyu gündeme getiren Netanyahu, ayrım duvarının  Batı Şeria tarafında kalan fakat Kudüs kimlikleri olduğu için şehre girip  çıkabilen Doğu Kudüs’ün Şafat Mülteci Kampı ve Kufr Akab gibi mahallelerinde  yaşayan 80 bin Filistinlinin bu haklarını ellerinden almayı önerdi.

Netanyahu’nun, “Buralarda kanun uygulanamıyor. Onların ikamet  haklarını iptal etme inceleme altına almalıyız. Bu konunun tartışılması gerek”  dediği söylendi.

Yahudi yerleşimcilerin Mescid-i Aksa’ya yapmış oldugu baskınlar ve   Yahudilerin ihlallerine tepki gösteren Filistinliler’le İsrail askerleri  arasında bir zamandır gerilim ve çatışma yaşanıyor. İsrailli sivil ve askerlerin  ekim ayının başından beri Filistinlilere yönelik saldırılarında ölenlerin sayısı 50’yi aşarken, olaylarda 10 da İsrailli öldü.

İsrail, 1967’den beri Doğu Kudüs ve Batı Şeria’yı işgal altında  tutuyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs’te 200 bin, Batı Şeria’da ise 400 bin Yahudi  yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim  yerlerinin hepsi illegal kabul ediliyor.

 

 

 

Bu yazı 609 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak