KOAH hastalarına tedavi için umut

Paylaş
 

Yeni tedavi şekliyle hastalar sağlığına kavuşma imkanına sahip olabilecek.

KOAH, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemi, Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’nda (KOAH) yeni tedavi yöntemi olan “Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı uygulaması” ile hastaların eski sağlığına kavuştuklarını açıkladı.

Çetinkaya tarafından yer alan açıklamada,  KOAH’ın bir akciğer hastalığı olduğunu özellikle solunum yollarında kısıtladığını açıkladı.

Sigara kullanımı sebebiyle KOAH’ın çok sık rastlandığını söyleyen Çetinkaya, hastaların ancak nefes darlığı sorunuyla karşılaştığında doktora başvurduklarını söyledi. KOAH’ın hastada yaşam kalitesini düşmesinde etken olduğunu, hastalığın tedavisinde kullanılan yeni yöntemi şöyle anlattı:

“Bronkoskopik akciğer hacim küçültme sarmalı yöntemiyle hastaların akciğer bronşlarına uygulama yapılarak teller takılıyor. Her bronşa 10 ile 12 tel takılıyor. Aradan 1-1,5 ay geçtikten sonra ciğerin diğer lobuna da aynı işlem uygulanıyor. Yöntem uygulandıktan sonra hastaların nefesinde açılma oluyor, daha rahat nefes alan hastaların yaşam kalitesi artıyor.”
Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, Türkiye’nin değişik üniversitelerinin tıp fakültelerinde yöntemle ilgili ders verdiklerini de sözlerine ekledi.

Bu yazı 729 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak