İŞİD Karayol Kontrolünü Ele Aldı

Paylaş
 

Suriye Lideri Esad her geçen gün biraz daha köşe sıkışıyor. Terör örgütü İŞİD, Esad’ın Halep kent merkeziyle bağlantısı kopardı. Karayol kontrolünü sağlayan İŞİD’in eli böylece daha iyi güçlenmiş oldu.

Suriye ordusunun Halep kent merkeziyle bağlantısı kesildi. Alınan bilgiye göre terör örgütü İŞİD, Esad güçlerinin Halep’le bağlantısı kesitti. Rejim güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmalardan sonra onlarca Suriyeli asker esir düştü.
Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, terör örgütü IŞİD bu Sabah Halep’in Güneydoğusunda yer alan rejim kontrolündeki Safira ilçesine girdi.

Rejim güçleriyle yaşanan şiddetli çatışmaların sonucunda ilçenin yarısı IŞİD’in eline geçerken onlarca Suriye askeri rehin alındı. Safira, Halep- Hama yolu üzerinde bulunması nedeniyle rejim için lojistik ve stratejik önem taşıyor.

Halep kırsalının güneydoğusunu elinde bulunduran Esad güçleri kuzeyde ve batıda muhalifler, doğuda ise IŞİD tarafından kuşatma altında tutuluyor. Suriye ordusu, Humus-Halep karayolu muhaliflerin kontrolünde olduğu için Halep’e Hama üzerindeki bu yoldan ulaşıyordu.

Terör örgütü IŞİD, Suriye ordusunun Halep’e güneydoğu yönünden bağlantısı niteliğindeki karayolunun kontrolünü sağlayarak, rejimin Hama üzerinden Halep’e ikmal yolunu kesmiş oldu.

Halep-Hama karayolu, son iki yıl içinde birkaç defa muhalifler ve rejim arasında el değiştirmişti

Bu yazı 625 kere okundu.
Etiketler:
halep işid karayol
  • Site Yorum

Bir yorum bırak