Arjantin’de devlet başkanlığı seçimi ikinci tura kaldı

Paylaş
 

Arjantin’de 2003 yılında yönetime seçilen Nestor Kirchner ve ardından eşi Cristina Fernandez de Kirchner’le 12 yıl devam eden “Kirchnerler dönemi” artık son buluyor. Arjantin halkı, yeni devlet başkanının seçimi yapmak için sandık başında. İlk tur oylamasında adaylar yeterli oy oranına ulaşamadığı için devlet başkanı seçilemedi. Seçim için ikinci tur 22 Kasım’da yapılacak

Seçimler için mevcut Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’in de desteğini arkasına alan Buenos Aires Eyalet Valisi Daniel Scioli oyların yüzde 35’lik kısmını aldı.

Buenos Aires Belediye Başkanı, muhafazakar aday Mauricio Macri ise yüzde 36 oy aldı.

Tigre bölgesinde oy verme işlemini yapan Scioli, Arjantin için büyük bir demokrasi günü olduğunu belirterek, seçim sonuçları için spekülasyonda bulunmayacağını söyledi.

Yeni devlet başkanı ülkeyi 2019’a kadar yönetecek. Seçimlerde devlet başkanlığının yanı sıra 8 eyaletten 24 senatör ile 23 eyaletten 130 milletvekili de belirlenecek. Seçimde 100 bin güvenlik mensubu ülke çapında görevlendirildi.

Anayasa gereği üçüncü kez aday olamayan Devlet Başkanı Kirchner ise oyunu kullandıktan sonra yer verdiği açıklamasında, “10 Aralık’ta görevden ayrıldıktan sonra her zaman ki yaptığım gibi aktivist olarak devam edeceğim” değerlendirmesinde bulundu.

Seçimlerle beraber, derin ekonomik kriz sonrasında 2003 yılında yönetime gelen Nestor Kirchner ve ardından eşi Cristina Fernandez de Kirchner ile 12 yıl süren “Kirchnerler dönemi” sona erecek.

Bu yazı 609 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak