Afganistan’da 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi
26 Ekim 2015
Ayhan Çekmez

Afganistan’da 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Afganistan’ın kuzeyinde 7.6 büyüklükte bir deprem oldu. Deprem Afganistan harici 5 ülkede daha hissedildi. Son alınan bilgilere göre depremi etkileyen ülkelerden Pakistan’da 100 kişinin yaralandığı belirtilirken, ölü sayısına dair henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Pakistan ise şiddetli depremin büyüklüğünün 8,1  olduğunu duyurdu. En az bir dakika süren depremin Kabil, İslamabad ve Yeni Delhi’de binaları salladığı ve insanların panikle dışarı kaçtığı bildiriliyor.

Amerikan Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü, depremin 196 kilomerte derinliğinde meydana geldiğini belirtti. 7.6 büyüklükte olan deprem merkezinin Afganistan’ın Feyzabad’a 82 kilometre uzaklığındaki Hindikuş dağları olduğu iddia edildi.

5 ÜLKEDE DAHA HİSSEDİLDİ

Deprem  Pakistan ve Hindistan’ın yanı sıra  Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan’da  da hissedildi. Gelen ilk bilgilerde depremin Pakistan’da gerçekleştiği ve 7.7 büyüklüğünde olduğu belirtilmişti.

PAKİSTAN DEPREMİN BÜYÜKLÜĞÜNÜ 8,1 OLARAK DUYURDU

Pakistan Radyosu ise depremin büyüklüğünü 8,1 olarak duyurdu. Depremin en şiddetli hissedildiği Kabil’de ve Pakistan’ın başkenti İslamabad’da halk panik halinde sokağa dökülürken, trafik kilitlendi.

Çok sayıda kentte elektrikler kesildi. Afganistan, Pakistan ve Hindistan’da resmi makamlar can kaybı yaşanıp yaşanmadığına ilişkin henüz açıklama yapmadı.

 

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2015 EsenMobile Wordpress Mobil Tema by Kemal CIZOĞLU