Tokat’ta Bin Yıllık Altın Varakla Kaplanmış İncil Ele Geçirildi

Paylaş
 

Tokat’ta meydana gelen operasyonda 21×16 cm ebatında 51 yaprak, 102 sayfa, yaklaşık 1000 yıllık olduğu tespit edilen İncil ele geçirildi.

EKİPLER GÖZ AÇTIRMADI

Tokat İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekiplerince  kent merkezi ve ilçelerde tarihi eser kaçakçılığı yapanlara yönelik operasyonlarına devam ediyor. Ekipler  il merkezinde 4, Turhal ilçesinde ise 2 operasyon gerçekleştirdi.  Gerçekleştirilen operasyonların bir tanesinde B.A, K.A. ve R.A’nın tarihi eser niteliğinde olan eserleri pazarlama hazırlığı yaptığı bilgisine ulaştı.

1000 YILLIK ALTINVARAKLI İNCİL BULUNDU

Üç kişinin yaşamış olduğu eve yapılan baskında  21×16 cm ebatında 51 yaprak, 102 sayfa, yaklaşık 1000 yıllık olduğu anlaşılan, ‘Eski Süryanice’ olduğu değerlendirilen, iç ve dış kısımları tahrif olmuş, içerisinde altın varaklı Hristiyanlık dinine ait dini motifli resimler olan İncil ele geçirildi. Diğer operasyonlarda ise çeşitli çaplarda 294 adet tarihi esere el konuldu. Yapılan operasyonlarla ilgili 10 kişi hakkında işlem yapıldı, ele geçirilen İncil ise müzeye teslim edildi.

Bu yazı 658 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak