Petrolda Talep 85 yılın zirvesinde
27 Ekim 2015
Emre Pelez

Petrolda Talep 85 yılın zirvesinde

ABD`de petrol stoklarının 477 milyon varile ulaşmasının ardından son 85 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Zirveye ulaşan ham petrol arzı,...

ABD`de petrol stoklarının 477 milyon varile ulaşmasının ardından son 85 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Zirveye ulaşan ham petrol arzı, petrol fiyatlarında baskı yaratıyor..

Düşük petrol fiyatlarının sebebiyle petrol üreticileri kuyularındaki üretim faaliyetlerini yarı yarıya düşüme gittiği ABD’de geçtiğimiz son dört haftada 22,6 milyon varillik stoklamayla petrol stokları son 85 yılın zirvesine yükseldi.

Uluslararası Enerji Ajansı’ndan alınan bilgilerde, ABD’de geride kalan dört haftada ham petrol stoklarının 22 milyon 600 bin varil artışa imza attığı bildirildi. Birden yüzde 5’lik artışla toplam petrol stoğu 477 milyon varile çıktı. Hal böyle olunca ABD petrol stokları Ekim 1930 tarihinden bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Teksas’ın doğu bölgesinde bulunan petrol üretiminin artması sebebiyle Railroad Komisyonu üretimi düzenlemek için devreye girdi.

YÜKSEK ARZ FİYATLARI AŞAĞI ÇEKTİ

Aralık vadesindeki Batı Teksas türü ham petrol (WTI) kontratı TSİ 09:45 itibariyle Nymex elektronik işlemlerde 65 sent değer kaybına uğrayarak 43,33 dolardan işlem gördü. Aralık vadeli Brent petrol kontratı da 47 sentlik azalışla 47,07 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü ile WTI petrol arasındaki fark 3,75 dolar seviyesinde.

New York merkezli Citi Futures Perspective’in Enerji Analisti Tim Evans, ” ABD sondaj ve üretimindeki düşüş, dünya pazarı şöyle dursun, ABD pazarını bile yeniden dengelemek için yeterli değil. İhtiyacın olmayan milyon varil petrolü stoklamak için gerçekten ne kadar para ödemeyi göze alabilirsin? ” dedi.

Houston’da bulunan Tudor Pickering Holt&Co. David Pursell “Rafinerilerin bakım zamanındayız. Ham petrolün işlenmesi düşük, üretim ise yüksek.Bu nedenle ekim ayı petrolde ‘ayı’olmak için ideal bir dönem” dedi.

Bir Yorum Bırak