İŞİD’in Hücre Evinin Görüntüleri Yayınlandı

Paylaş
 

İŞİD’e yönelik yapılan operasyonlar kapsamında Dün Diyarbakır’daki hücre evine yapılan baskında bilindiği üzere 2 polis şehit oldu, 7 terörist öldürülmüştü. Bugün, O hücre evinde yaşananların görüntüleri yayınladı.

Diyarbakır’da IŞİD’e yönelik operasyonun boyutu çatışmaların sonra ermesiyle ortaya çıktı. Operasyonun ardından Terörle Mücadele, Olay Yeri inceleme ve Özel Harekat şubelerine bağlı polisler bölgede güvenlik şeridi oluşturup inceleme yaparken iki sokaktaki hücre evleri bomba imha uzmanları tarafından arandı. Örgüt evlerinin çevresine yerleştirilmiş olan bazı patlayıcılar da imha edildi. İki hücre evinde çok sayıda bomba, otomatik silahlar, bomba yapımında kullanılan amonyum nitrat ve malzemeler ele geçirildi. Örgüt evlerinin kapı, duvar ve camlarındaki çok sayıda kurşun izinin yanı sıra çevredeki bir çok eve de mermi isabet ettiği görüldü. Operasyonun ardından evlerde çıkan yangınlar itfaiye ekipleri tarafından söndürülürken öldürülen teröristlerin cesetleri de savcıların incelemesinden sonra otopsi yapılmak üzere Adli Tıp Kurumu’na götürüldü.

 

2

Hücre evinin bulunduğu evin bitişiğinde 7 kişilik ailesi ile birlikte oturan Sadullah Gerkez ölümden zor kurtulduklarını belirtti. Gerkez, Milliyet muhabiri Aziz Fidancı’ya yaşadıklarını şöyle anlattı:
2 AY ÖNCE TAŞINDILAR

“Olayın olduğu yerle aramızda sadece bir duvar bulunuyor. Uyuduğumuz sırada silah sesleri ile uyandık. Bir anda evimizin içine kadar kurşunlar isabet etmeye başladı. Neye uğradığımızı şaşırdık. Yaklaşık 2 ay önce buraya taşındılar. Bizimle hiç konuşmadılar. IŞİD’li olabileceklerini hiç düşünmemiştik. Silah sesleri arasında yedi kişi evde mahsur kaldık. Çoluk çocuk tuvalet ile banyolarda sığındık. Çatışma sırasında aramızda bulunan duvarı yıkıp bizim eve girmeye çalıştılar. Duvarın önünde bulunan dolap olmasaydı, belki bizi rehin alırlardı veya öldürürlerdi. Biz onlar içeri gireceği sırada kendimizi dışarı attık. Sonra evimizi ateşe vermişler. Evimiz talan oldu can kaybı yaşamadık çok şükür ama evimiz oturulmaz bir halde. Evimizi onarmalarını istiyoruz.”

1

Aynı evde kalan Cihan Gerkez de olayın şokunu üzerinden atamadığını belirterek “Yengem Aysel iki hafta önce doğum yapmıştı. İki haftalık yeğenimiz Damla bebek de oradaydı. Kurşunlar etrafımızda uçuşuyor, bombabar etrafımızda patlıyordu. Çok şükür ki can kaybı yaşamadık. Yan komşumuz gelir gelmez bahçe duvarının üzerini branda ile kapattılar. Konuşmuyorlardı. Biz de durumu normal karşıladık. Evimizin yapılması için yetkililerden yardım bekliyoruz” diye konuştu.

Bu yazı 654 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak