Filistinli genç bir kız daha öldürüldü

Paylaş
 

Batı Şeria’da yer alan El-Halil şehrinde İsrail askerleri tarafından düzenlenen, “bıçaklı saldırı teşebbüsünde olduğu” gerekçesiyle Filistinli bir genç kızın öldürüldüğü bildirildi.

Filistin sağlık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, El-Halil kentindeki İbrahim camisi yakınlarında Filistinli olan genç bir kız, İsrail askerleri tarafından vuruldu.

İsrail radyosu tarafından yapılan haberde “El-Halil kentindeki kontrol noktası yakınlarında İsrail askerlerine bıçakla saldırı düzenlemeye teşebbüs eden Filistinli bir genç kızın vurularak öldürüldüğü” ifadelerine yer verildi. Haber içeriğinde İsrail askerleri tarafından, bıçakla yaklaştığı sırada Filistinli genç kıza, kimlik sorgulamasından sonra ateş açtığı kaydedildi.

Yahudi yerleşimciler, ağustos ayında Nablus’ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış, olay sebebiyle anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken olaydan yalnızca 4 yaşındaki çocukları kurtulmuştu. Söz konusu olayla başlayan ve Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarla giderek tırmanan gerginlik, Batı Şeria ve Gazze’nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerde meydana gelen çatışmalarla ciddi boyutlara ulaştı.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, ekim ayı içerisinde şuana kadar meydana gelen olaylarda 13’ü çocuk, biri hamile ve biri de İsrail hapishanesinde tutuklu bulunan 57 Filistinli hayatını kaybetti, 2 bin 95 kişi gerçek ve plastik mermi, darp, kundaklamanın sonucunda yaralandı, 5 binden fazla Filistinli ise müdahaleler sırasında kullanılan göz yaşartıcı gazdan etkilendi.

Bu yazı 642 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak