Ölen 224 kişi için milli yas ilan edildi

Paylaş
 

Sina Yarımadası’nda düşen rus uçağındaki 224 kişi öldü. Rusya hava şirketine ait olan uçağın düşmesi soucunda uçakta bulunan ve ölen 224 yolcu için milli yas ilan edildi. k
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 224 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasının ardından 1 Kasım’da ulusal yas ilan etti. Kremlin Sarayından yapılan açıklamada, Putin’in Mısır’ın kuzeyindeki Sina Yarımadası’nda düşen Rus yolcu uçağında 224 kişinin hayatını kaybetmesi nedeniyle 1 Kasım’ın ulusal yas günü ilan edilmesi için kararname imzaladığı bildirildi.
Rus Hava Yolu Şirketi Kolavia’nın (Metrojet) verilerine göre, Şarm El Şeyh-St. petersburg seferini gerçekleştiren Airbus-320 tipi uçakta, 17’si çocuk, 217 yolcu ve 7 mürettebat bulunuyordu. Kazada, uçakta bulunan 224 kişiden kurtulan olmadığı belirtildi. Yolcular arasında Pskov kenti Vali Yardımcısı Aleksandr Kopılov ve eşinin de olduğu ifade ediliyor.
Haya yolu şirketi, yolcu listesini de basınla paylaştı.
Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’un olayı yerinde incelemek üzere uçakla Kahire’ye gittiği bildirildi. Uçağın düşüş nedeniyle ilgili henüz bilgi verilemezken, Rusya Soruşturma Komitesi soruşturma başlattı.
– Düşen uçak 18 yılık
Rus basınında yer alan haberlere göre, Mısır’da düşen Rus uçağı, ilk uçuşunu 9 Mayıs 1997’de gerçekleştirdi. Uçağın daha önce, iniş sırasında kuyruğunun yere sürtmesi neticesinde uzun süre tamirde kaldığı ifade edildi.
Uçağın pilotlarının, daha önce bir kaç kez motorda sorun olduğu gerekçesiyle başvuruda bulunduğu da iddia edildi.
– Enkazda 129 kişinin cesedine ulaşıldı
Mısır Başbakanı Şerif İsmail, başkent Kahire’de düzenlediği basın toplantısında, “217 yolcu ve 7 mürettabatın bulunduğu uçağın düşmesi sonucu hayatını kaybedenlerden 129’unun cesedine ulaşıldı ve cesetler başkentteki Zeynhom Morgu’na nakledildi” dedi.
İsmail, arama çalışmalarının devam ettiğini belirtirken kazadan kurtulanların olmasının uzak bir ihtimal olduğu üzerinde durdu. Uçağın kara kutusuna ulaştıklarını söyleyen İsmail, uçağın teknik olmayan bir sebepten ötürü düştüğünü gösteren bir delilin bulunmadığını ifade etti.
– Putin’den talimat
Bu arada, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının düşme nedeninin araştırılması için devlet komisyonu kurulması yönünde talimat verdi.
Başbakan Dmitri Medvedev başkanlığındaki komisyon, araştırmalarını Mısırlı yetkililerle birlikte yürütecek.
Putin, Olağanüstü Haller Bakanı Vladimir Puçkov’a da olay yerinde araştırma yapmak üzere bir an önce Mısır’a ekip gönderilmesi talimatını verdi.
– Araştırma komitesi oluşturuldu
Mısır Başsavcısı Nebil Sadık da “Sina’da düşen uçağın enkazından çıkarılan cesetlerin en kısa sürede otopsilerinin tamamlanması ve ülkelerine gönderilmeleri için Kahire’deki Rus Büyükelçiliğine teslim edilmesi” için talimatı verdi.
Sivil Havacılık Bakanlığı da yaptığı yazılı açıklamada, olayın araştırılması için özel bir komite oluşturulduğunu ve komitenin derhal Ariş’e gitmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kaynak: AA

Bu yazı 607 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak