İzmir’de ilk yaşanarak Deniz canlıları merkezi açıldı

Paylaş
 

İzmir’de bir üniversite kentin ilk Deniz Canlıları Koleksiyon Merkezi’ni hizmete açtı. 600 farklı türün bulunduğu merkez, nesilleri tükenmekte olan  bir çok türüde içerisinde barındıryor.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, denizlerimizde yaşayan canların tanıtımında yetersiz kalındığını düşünerek kurduğu Deniz Canlıları Koleksiyon Merkezi YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay’ın katılımıyla açılışını yaptı. 600 farklı türün yer aldığı merkez, deniz kaplumbağası, beyaz köpekbalığı, mersin balığı gibi doğada sayıları azalmış ve nesilleri tehdit altında olan türleri bünyesinde barındırıyor.

İzmir’in ilk deniz canlıları merkezinin açılış törenine Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, Yardımcıları Prof. Dr. İbrahim Kocabaş, Prof. Dr. Turan Gökçe, Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Diler, Dekan Yardımcısı, Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, Genel Sekreter Gülten Gültekin, akademisyenlerle öğrenciler katılımda bulundu.

Bu merkezi kente kazandırmanın gurur verici olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Galip Akhan, körfeze sahip bir kent olarak denizden yeterince faydalanılmadığını söyledi. Akhan, “Hem deniz ürünleri, hem de deniz sporları açısından körfezden yeterince faydalanmıyoruz. Körfez denilince akla ilk gelen kokuydu. Umuyoruz ki bundan sonra denizimizde müzede yer alan yok olmaya yüz tutmuş canlıları göreceğiz” dedi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Durmuş Günay ise, “İstanbul ve Antalya’da devasa boyutta deniz akvaryumları bulunmakta. Bu merkezin İzmir’e örnek olması gerek. Umarım bu bir başlangıç olur” ifadelerinde bulundu. Açılış sonunda misafirlere Su Ürünleri Tanıtım Grubu tarafından balık ekmek ikram edildi. 20 kişilik seminer salonu, laboratuvar ve 225 metrekarelik sergi alanından oluşan müzede, Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’den temin edilen balık, ve diğer omurgasız canlılara ait 130 örnek sergileniyor.

Bu yazı 609 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak