İŞİD Operasyonu Hakkında Numan Kurtulmuş Bir Açıklama Yaptı

Paylaş
 

Bugün Diyarbakır’da İŞİD’e karşı Terörle Mücadele Ekipleri tarafından yapılan operasyonlara ilişkin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Diyarbakır’da bu Sabah gerçekleşen operasyonu değerlendiren Numan Kurtulmuş, “İki şehit polis arkadaşımıza Allahtan rahmet diliyorum. Cuma gününden itibaren takip edilen, istihbarat paylaşımı sonucu ortak operasyonuyla bu sabah saatlerinde operasyon başlatıldı. Maalesef rutin aramalarda koçbaşı ile kapı açılırken beklenmedik bir şeyle karşılaştı. Bubi tuzakları patlatılarak iki polis arkadaşımız şehit oldu. Allah rahmet eylesin. Bu çerçevede yaklaşık 3-4 evde devam eden operasyonlarda 7 IŞİD militanı öldürüldü, 12 tanesi sağ olarak ele geçirildi. İki şehidimiz dışında 5 yaralı polisimiz var. Operasyon aslında kapsamlı bir operasyon.

KİMLİKLERİ MERAKLA BEKLENİYOR

Bu grupla ilgili başka şehirde bağlantıları çıkarılmaya çalışılıyor. Kimlik tespiti yok ama ilerleyen saatlerde netleşecektir. Ölenler içerisinde ne kadar Türk, ne kadar dışarıdan insan var bunları tespit edeceğiz.

Önemli bir operasyondu, başarılı devam etmesi planlanıyordu. Önemli bir IŞİD grubu bulunup etkisiz hale getirilmiştir.

Maalesef iki kardeşimizin şehit olması bizi acıya boğdu” diye konuştu.

“TÜRKİYE DÜŞMANLARI TERÖRÜ ARAÇ OLARAK KULLANIYOR”

Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı terör saldırılarına dikkat çeken Kurtulmuş, “Hem IŞİD, hem PKK, hem DHKP-C, hatta zaman zaman birbirlerini taşeron olarak kullandıkları terör eylemleri ile Türkiye’nin karşı karşıya kalması muhtemeldir. Bu bizim terörle mücadelede kararlılığımızın ne kadar doğru olduğunu ortaya koyuyor. Türkiye düşmanları terörü araç olarak kullanıyor. Bu örgütlerin arkasındaki şahıslar da aslında ortak bir hedefe hizmet ediyorlar. O hedef Türkiye’nin ayağına çelme takılmasıdır. Biz de bunu bilerek üstüne sonuna kadar gideceğiz, teröre asla teslim olmayacağız. Bu terör saldırıları isimleri farklı olsa da amaçları birdir ve bütün Türkiye’dir” şeklinde konuştu.

“BİR KASIT VARSA ORTAYA ÇIKAR, GEREKLİ CEZA VERİLİR”

Dilek Doğan’ın hayatını kaybetmesi ile ilgili bir soruya da yanıt veren Kurtulmuş, “Devam etmekte olan bir tahkikat. Orada bir operasyon sırasında ev sahibi ile polis arasına yaşanan kargaşada hayatını yitiren bir kızımız. Allah rahmet eylesin. Devam etmekte olan bir soruşturma. Şırnak’taki görüntüler bir terörist cenazesinin polis aracın bağlanarak çekilmesi. O zaman ‘Herkes rahat olsun sorumlu ortaya çıkaracağız’ demiştik. Bütün bu terör operasyonları çok zor operasyonlar. Nereden kurşun geleceği belli değil. Burada çok titiz olmak mecburiyetindeyiz ama aynı zamanda vatandaşımızın güvenliğini de sağlamak zorundayız. Nasıl oradaki olayda 3 emniyet görevlisi açığa alındıysa bu soruşturma da devam ediyor. Bir hata, hele bir kasıt varsa ortaya çıkar ve gerekli cezalar verilir” ifadelerini kullandı.
Etiketler: Operasyon açıklama, IŞİD, terör, PKK,Sa

Bu yazı 654 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak