Ergenekon Davasında 274 Sanık İçin karar 21 Nisan 2016’da

Paylaş
 

274 sanığın yargılandığı içlerinde emekli Orgeneraller Şener Eruygu ve eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un yargılandığı Ergenekon, davası 21 Nisan’da karara bağlanacak.
Yargıtay 16. Ceza Dairesi’ndeki, eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, emekli Orgeneraller Şener Eruygur, Hurşit Tolon, Hasan Iğsız, emekli Tuğgeneraller Veli Küçük, Levent Ersöz, yazar Yalçın Küçük, Doğu Perinçek, Mustafa Balbay, Mehmet Haberal’ın da aralarında bulunduğu 274 sanıklı “Ergenekon” davasının temyiz duruşmasında savunmalar 14. oturumda tamamlandı. Karar, 21 Nisan 2016 Perşembe günü açıklanacak.
Yargıtay 16. Ceza Dairesindeki “Ergenekon” davası temyiz duruşmasına, emekli Orgeneral Hurşit Tolon, Nusret Senem, Serdar Öztürk ve Veli Küçük’ün de aralarında bulunduğu bazı sanıklar, avukatları ve sanık yakınları katıldı.
Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde, sanıklardan Oktay Yıldırım’ın avukatı Yıldırım Çavuşovalı savunma yaptı, Veli Küçük’ün kızı ve avukatı Zeynep Küçük de dünden kalan savunmasına devam etti.
SAVUNMALAR TAMAMLANDI
Yargıtay Konferans Salonu’nda, 6 Ekim’den bu yana yapılan duruşmalarda, 274 sanıktan, duruşmalı temyiz istemleri kabul edilen 64’ü ve avukatları, alfabetik sıraya göre dinlendi.
Yargıtay 16. Daire Başkanı Eyüp Yeşil, duruşmalı temyiz istemi olanların incelemesine 6 Ekim’de başladıklarını hatırlatarak, “3 haftayı aşkındır devam ediyoruz. Şu an duruşma salonunda olup da savunma yapmamış olan varsa, savunma hakları için tekrar bir gün veririz ama yoksa baştan da açıkladığımız gibi katılanların savunmalarını aldık. Süreç tamamlanmış oldu” dedi.
Bu süreçte “gerek sanıklar, gerekse müdafilerin gerçekten ayrıntılı, ciddi emek sarf ederek savunma hazırladıklarını” belirten Yeşil, karşılıklı saygı çerçevesinde duruşmalarda bir olumsuzluk yaşanmadığını, sürecin bu şekilde tamamlandığını söyledi.
Bundan sonraki sürece ilişkin bilgi veren Yeşil, şöyle konuştu:
“Bu bir temyiz incelemesi. İddianameyle dava açıldı, yerel mahkemede yargılama oldu. Bu yargılamada yapılan usul ve esasa ilişkin hatalar temyiz edilerek önümüze getirildi. Dosyayı genel hatlarıyla bu duruşma sürecinde inceledik. Bundan sonra ise buradaki gerek sanıkların ki bir çoğu hukukçular gibi savunma yaptılar, gerekse avukatların savunmada vurguladığı hususlarla dosyayı tekrar heyet olarak detaylı inceleyeceğiz. Dosyanın kapsamlı olmasını tekrar etmeye gerek yok. Bunun için bize bir zaman gerekiyor. Bu dava tabii elbette ki uzadı, farkındayız ama sonuçta insanların hayatı için, yargı için önemli bir karar. Bu sebeple bunu 6 ay içinde bitirmeye çalışacağız. Çünkü sadece burada duruşması yapılanlar değil, toplam 274 sanık var. Onlar hakkında verilen kararlar da temyiz dilekçeleri okunarak ayrıntılı incelenecektir.”
Yeşil, bu nedenlerle duruşmanın karar açıklamak üzere 21 Nisan 2016’ya bırakıldığını bildirdi.
Başkan Yeşil, duruşmayı herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayarak kapattı.
Duruşmanın tamamlanmasının ardından, salonda bulunan sanıklar, avukatları ve yakınları kürsünün önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu yazı 1542 kere okundu.
Etiketler:
dava ergenekon karar
  • Site Yorum

Bir yorum bırak