Diş Eti Kaşınmalarını Neden Yabana Atmamalıyız ?

Paylaş
 

Diş eti çekilmesinin, diş etinin kök yüzeyini açıkta bırakması ile kök ucuna doğru yerini değiştirmesi olduğunu ifade eden Dt. Göl, “Diş eti çekilmesi yaşayan hastalarda dişlerde hassasiyet, kök çürükleri ve estetik sorunlar görülmektedir” dedi. Dt. Berk Göl, diş eti çekilmesinin sebeplerini şöyle açıkladı:

“Yanlış diş fırçalama tekniği kullanma, diş fırçalama sayısında günde 3 seferden fazla olması, sert bir şekilde diş fırçalama, dişlerdeki yer değişikliği, yüksek ve anormal frenulumlar, diş eti hastalıkları ve daha önce uygulanmış hatalı dolgu ve kaplamalar diş eti çekilmesinde önemli rol oynamaktadır. Diş eti altında oluşacak bakteriler, diş eti hastalıklarından en önemli süreç olan diş eti çekilmelerine de neden olabilir. Bu süreç zamanla sağlam dişlerin yerinden oynamasına ve sağlıklı dişlerin kaybedilmesine ortam hazırlar ve diş kayıplarının çok genç yaşlarda yaşanmasına sebep olur.”

Diş eti hastalığının belirtilerinden bahseden Denta Vita Diş hekimlerinden Dt. Berk Göl, şöyle konuştu:

“Dişlerdeki kaşıntı ve rahatsızlık hissi, Diş etinden iltihap gelmesi, Diş etlerinde çekilmeler, diş sallanmaları, Diş ve diş eti kenarındaki siyahlıklar, Ağız kokusu ve ağızda kötü tat, Diş etlerinde yanma, kızarıklık, şişlik, Stres ve diş gıcırdamları. Diş eti hastalıklarının ilk ve en önemli belirtisi diş eti kanamasıdır. Sağlıklı diş eti kanamaz. Diş eti çekilmesinde tedavi yolları nelerdir? Diş eti çekilmesi durumlarında diş dokusu üzerinde meydana gelen hasarın tedavi edilmesi, diş duyarlılığının tedavi edilmesi ve çekilen diş eti dokusunun cerrahi olarak yerine getirilmesi olmak üzere 3 tedavi yöntemi uygulanır.”

Bu yazı 608 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak