Afganistan Beşik Gibi Salandı! 7,6 Büyüklüğünde Deprem

Paylaş
 

Merkezi Hindukuş Dağları olan Afganistan’da 7.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Çok şiddetli olan deprem için yetkililerden her hangi bir ölüm haberi gelmedi işte detaylar.

Afganistan’ın Hindukuş Dağları’nda meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki depremde Afganistan ve Pakistan’da ölü sayısı 89’a yükseldi.
Depremden en çok etkilenen bölgelerinden Pakistan’ın kuzeyinde 77 kişinin yaşamını yitirdiği ve 500 kişinin yaralandığı bildirildi. Pakistan Meteroloji Dairesi Başkanı Şahid Rafi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, depremin ülkenin kuzey bölgeleri Pencap, Hayber Paktunhuva, Gigit Baltistan ve Keşmir bölgelerinde hissedildiğini belirtti.

Pakistan Başbakanı Navaz Şerif, deprem mağdurlarına her türlü yardımın yapılması konusunda bütün kaynakların kullanılacağını söyledi.

Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Tahhar kentinde deprem sırasında bir okuldaki kız öğrencilerin panik halinde kaçmaya çalışması üzerine yaşanan izdihamda 12 öğrencinin hayatını kaybettiği, en az 30 öğrencinin yaralandığı belirtildi.
Yetkililer, yaralı olan öğrencilerin hastanede tedavi altına alındığını bildirirken ülkenin kuzeyindeki Penşir, Badahşan, Tahhar, Pervan ile başkent Kabil’in yanı sıra doğudaki Gazne ve Nangarhar vilayetinde şiddetli sarsıntının etkisi ile bazı evlerde maddi hasar meydana geldiğini söyledi.

Depremin ardından halk panik içerisinde kendilerini sokağa atarken, birçok bölgede internet, elektrik ve cep telefonu şebekelerinde kesinti yaşandı. Her iki ülkede ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, Afganistan’ın başkenti Kabil’in 254 kilometre kuzeydoğusundaki Hindukuş Dağları merkezli depremin yerin 212,5 kilometre altında meydana geldiğini açıkladı. Pakistan’da 8 Ekim 2005’te 7,6 büyüklüğündeki depremde 74 bin kişi yaşamını yitirmişti.

Bu yazı 609 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak