Türkiye’de sentetik petrol üretimi başlıyor

Paylaş
 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, bu senenin sonuna kadar Manisa’da linyit ve biyokütleden saatte 250 kilogram sentetik petrol üreterek pilot projenin başlayacağının haberini verirken “Hedefimiz, bu tesislerimizde sayı artışına giderek enerji ithalat faturamızı düşürmek ve 2 milyar doların üzerinde sentetik petrol üretimini sağlamak” dedi.

Alaboyun, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, Manisa’nın Soma ilçesinde ilk olarak sentetik petrol pilot üretim çalışmalarının gerçekleştirileceğini, bu çalışmaların ardından gelecek sene bölgede ilk etapta 4 gigavat termal kapasiteli bir tesis kurulacağının haberini verdi..

Yıllık 500 milyon dolarlık sentetik petrol üretilmesi planlamasının yapıldığı ifade eden Alaboyun, şu bilgileri paylaştı:

“2009 yılında Bakanlığa bağlı Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ), Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YEGM) ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK MAM) iş birliğinde ‘Biyokütle ve Kömür Karışımlarından Sıvı Yakıt Üretimi (TRIJEN)’ adıyla bir Ar-Ge projesi başlatıldı. İlk çalışmalar TÜBİTAK-MAM Gebze yerleşkesinde laboratuvar bazında yapıldı. Bu sene sonuna kadar Türkiye Kömür İşletmeleri Soma ELİ Müessesesinde pilot üretimi gerçekleşecek.Böylelikle linyit ve biyokütleden 1 saat süreçte 250 kilogram, günde ise 6-7 varil sentetik petrol üretimi yapmayı hedefliyoruz.”

Alaboyun, geçen yıl Türkiye’nin enerji ithalat faturasının 55 milyar dolar seviyesinde olduğunu hatırlattı ve geliştirilecek teknolojilerle bu faturanın azaltılmasına katkıda bulunulacağını aktardı.

Bakan Alaboyun, “Biz bu teknoloji ile ithal ettiğimiz enerjiye ayrılan bütçeden hatırı sayılır bir oranda tasarruf sağlamış olacağız. Hedefte, bu tesislerimizin sayısını artırılmasıyla enerji ithalat faturamızı düşürerek 2 milyar doların üzerinde sentetik petrol üretimini elde etmek.” dedi.

Alaboyun, ayrıca, kömürün sıvılaştırılması gibi özel bir konuda Türk mühendislerinin uzmanlaşmasının çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Dünyada temiz kömür teknolojisi kapsamında yürütülen çalışmalarda, ülkemiz de kendi teknolojisini geliştirerek, söz sahibi olabilecek konuma gelecektir” ifadesini kullandı.

Sentetik petrol üretiminde anız, hayvan gübresi ,dal, ağaç kabuğu, yaprak, fındık kabuğu, çay, meyve kabuğu, sebze artığı, pirinç sapı gibi atıklar kullanılabiliyor. Türkiye’nin sentetik petrol üretiminde tüm potansiyelini kullanması durumunda enerji ithalatının yüzde 20’sinin karşılanabileceği belirtiliyor.

 

Bu yazı 618 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak