Suriye İçin Dışişleri Bakanları Yeniden Toplanacak

Paylaş
 

Viyana’da toplanan dörlü zirvede, Suriye için net bir karar çıkmayınca Dört ülkenin içişleri Bakanlığı, tekrar toplanma kararı aldıkalrını bildirdiler.

Dörtlü Suriye toplantısında Moskova, bundan sonra yapılacak toplantılarda bölgenin iki önemli aktörü İran ve Mısır’ın da yer alması gerektiği görüşünü dile getirdi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, özellikle İran’ın olmadığı bir denklemde Suriye meselesinin çözülmesinin zor olduğunu ifade etti. İran’a karşı çıkmayan Ankara, Mısır’ın ise sürece katılmak istenmesinden rahatsız oldu.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, “Türkiye’nin Suriye konusunda üzerinde durduğu ilke ve hedefler bellidir. Bu hedefler muhalefetin yanı sıra birçok müttefik ve ortak ülke tarafından da Suriye’de istikrar ve barışa ulaşmanın tek yolu olarak görülmektedir” dedi.

Sözcü Bilgiç, 23 Ekim’de Viyana’da Suriye konusunda gerçekleştirilen dörtlü toplantı hakkındaki bir soruya verdiği cevapta şunları kaydetti:

“Suriye konusunda üzerinde durduğumuz ilke ve hedefler bellidir. Bu ilke ve hedefler muhalefetin yanı sıra birçok müttefik ve ortak ülke tarafından da Suriye’de istikrar ve barışa ulaşmanın tek yolu olarak görülmektedir. Son olarak New York’da dokuz ülkenin katılımıyla yapılan toplantılarda bu ilke ve hedefler bir kere daha teyit edilmiştir.”

Bilgiç, bugün Viyana’da yapılan toplantıda, Türkiye’nin bu ilke ve hedefleri zemininde siyasi bir çözümün nasıl hayata geçirilebileceği ve Cenevre Bildirisi’nde öngörülen geçiş sürecinin nasıl başlatılıp uygulanabileceği üzerinde durulduğunu ve bu bağlamda bazı yeni fikirlerin değerlendirildiğini belirtti.
Bilgiç ayrıca toplantıda gündeme gelen konuların Suriye muhalefeti ve konuyla ilgili diğer taraflarla istişare edilmesi ve gelecek hafta yeni bir toplantı düzenlenmesinin öngörüldüğünü açıkladı.

ABD, Rusya, Türkiye ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları, Suriye’deki iç savaşa siyasi çözüm bulma çabaları çerçevesinde bugün Viyana’da bir araya gelmişti.

Toplantının, Suriye krizine yönelik çözüm önerilerinin ele alındığı istişare toplantısı niteliğinde olduğu belirtilmişti.

Bu yazı 600 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak