Ekim Ayı Açlık Sınırı Belirlendi

Paylaş
 

Türk-İş tarafından her ay düzenlenen açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasında 2015 yılı ekim ayı sonuçları açıklandı. Araştırma sonuçları sonucunda 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1 379 lira, yoksulluk sınırı ise 4.473 lira.

Türk-İş, çalışan insanların geçim sıkıntılarını ortaya çıkarmak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçeslerine nasıl yansıdığını belirlemek amacı ile her ay düzenlediği “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının 2015 ekim ayı sonuçlarını duyuruldu.

Araştırma sonuçlarına göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) bin 379 lira 9 kuruş, gıda harcaması ile giyim,konut (elektrik, su, yakıt), sağlık,ulaşım, eğitim ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 4 bin 472 lira 61 kuruş oldu.

Ankara’da yaşama sürdüren 4 kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcamanın tutarı bir önceki aya göre yüzde 1,31 oranında gerileyerek, gıda enflasyonunda 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 11,91 oranında gerçekleşti. Gıda enflasyonunda 12 ay itibariyle artış oranı yüzde 14,41, yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 14,55 olarak hesaplandı

Araştırmaya göre, yoğurt,süt, peynir grubunda, fiyatlarda bu ay için herhangi bir değişim göstermedi. Et, tavuk, balık, sakatat, bakliyat ürünlerinin yer aldığı grupta, etteki fiyat artışı kıyma ve kuşbaşında devam etti. Yaş sebze-meyve fiyatları ekim ayında mutfak harcamasını biraz rahatlattı.

Özellikle mevsim sebze-meyvelerinin pazarda çoğalması ve bazı yüksek fiyatlı ürünlerin tezgahlarda yer almaması bunda etkili oldu. Ekmek, pirinç, un, makarna, irmik gibi ürünlerin bulunduğu grupta, bulgur fiyatının biraz artması dışında bir değişiklik gözlenmedi. Son grupta yer alan gıda maddelerinden, margarin ve tereyağı ile zeytinyağı ve ayçiçeği yağı fiyatı aynı kaldı.

Bu yazı 592 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak