Çin Hükümet’i Savaş Gemileri İçin ABD’yi Uyardı

Paylaş
 

ABD”nin Güney Çin Denizi’ne savaş gemisi göndermesinden sonra Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, bir açıklamalar yaparak Amerika Birleşik Devletlerini bu konuda uyardı.

Pekin yönetimi, ABD’yi Güney Çin Denizi’nde “yoktan yere sorun çıkarmama” konusunda uyardı. Şinhua ajansının haberine göre, başkent Pekin’de düzenlenen bir seminere katılan Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, bir gazetecinin “ABD’nin Güney Çin Denizi’nde, Çin’e ait adalara 12 deniz mili uzaklığındaki mesafeye savaş gemisi gönderme niyetinde olduğuna” ilişkin sorusunu yanıtladı.
Konuyu araştırdıklarını, bunun doğru olması durumunda ABD’nin eyleme geçmeden önce iki kez düşünmesini isteyen Vank Yi, ABD’ye düşüncesiz bir harekette bulunmama çağrısı yaptı.
ABD, Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi’nde gemileri için yeni bir merkez ve olası uçak pistleri oluşturduğunu belirtirken, bu tesislere ne tür silah ve personel konuşlandıracağının henüz belli olmadığını kaydetmişti.
Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler, Güney Çin Denizi’ndeki adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hak iddia ediyor. Denizin petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip olduğu belirtiliyor.
Çin, Güney Çin Denizi’nin büyük bir bölümü üzerinde hak iddia ederken, toprak iddialarını güçlendirmek için denizde yapay adacıklar oluşturmakla suçlanıyor.

Bu yazı 1149 kere okundu.
Etiketler:
abd çin hükümet uyarı
  • Site Yorum

Bir yorum bırak